Hotel Lazlakar | Yöresel Tatlar

 

 

Lazlakar Hotel

YÖRESEL TATLAR

         

Muhlama

Rize’nin önemli yemeklerinden olan mısır unu, tereyağı ve tel peynirin bir ahenk içerisinde sunulduğu bu yöresel lezzet, isteyenlerin kahvaltı sofrasını isteyenlerin yemek sofrasında başköşeyi almaktadır.

Turşu Kavurması

Bölgede yetişen taze ve organik fasulyelerin ister sade ister diğer sebzelerle yağ ile beraber bir tavada buluştuğu bölgenin eşsiz lezzetlerinden bir tanesidir.

Kara Lahana Sarması

Zeytinyağlı sarma gibi bir pişirme tekniğine sahip olan yöresel tat, ister çay ile ister yoğurt ile ister sade bir şekilde sofralarda yerini almaktadır.

Kuru Fasulye

Beyaz fasulye ve zeytinyağı ile yapılan ve çoğunlukla soğan ve domates salçası kullanılan sulu yemek bölgede birçok restoran tarafından lezzetli bir şekilde yapılabilmektedir.

Mısır Ekmeği

Ana malzemesi mısır unu olan ekmek, yemeklerle beraber tüketilebilen hafif bir yiyecektir.

Laz Böreği

Yufka, tereyağı, muhallebi ve şerbet ile yapılan bir tatlı çeşididir.

Sütlaç

https://i.ytimg.com/vi/O5FtmziyvUo/maxresdefault.jpg

Pepeçura

Rize’de yetişen kokulu üzümlerin hasat vaktinde toplanıp işlenmesi sonucunda çeşitli malzemelerle birleştirilip hazırlanan tatlı yiyen kişilerin damağında mayhoş bir tat bırakmaktadır.

Rize Simidi

Bublik, veya kel simit, susamsız bir simit türüdür. Simit, 19. yüzyılda Rusya'dan Bubrik adıyla Rize'nin Pazar ilçesine getirilmiş ve oradan yayılmıştır. Süre içerisinde Rize ile özdeşleşen simit, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş ve 2018 yılında coğrafi işaret belgesi almıştır.

Anzer Balı

Rize’nin Anzer Yaylasının kayalıklarının etrafında yetişen taze çiçeklerden yapılan bal, Rize’nin tescilli ürünleri arasında yer almaktadır.

Kırmızı Pullu Alabalık

Muhteşem özellikleri ve boyutları ile balık tutkunlarının görmek isteyeceği bir tatlı su balığı türüdür. Ülkemizde yaygın olarak bulunabilen dağ alabalığı, aynı zamanda Türkiye’deki en büyük Alabalık türüdür.

Yaban Mersini (Likapa)

Yaban mersini veya ayı üzümü fundagiller familyasından ılıman iklimlere alışmış bir üzümsü meyve türüdür. Son yıllarda Rize’de yetiştiriciliği yaygın hale gelmeye başlamıştır. p>