Hotel Lazlakar | Kültür

 

 

Lazlakar Hotel

KÜLTÜR

         

Kıble Dağı (Güneysu)

Muhteşem manzarası sayesinde Rize’de gezip görülecek yerler listesinin başında gelen destinasyon, doğanın zirvesinde misafirlerin eşsiz deneyimler yaşamasına imkan sağlıyor.

Çay Araştırma Merkezi (Çayeli)

Çay sektörü için önemli bir adım olan bu merkezde ziyaretçiler çayın işleyiş hakkında inceleme yapabilmektedirler.

Ziraat Çay Bahçesi (Merkez)

Kent merkezinde doğayla buluşmak isteyenlerin uğrak noktası durumundaki park, Karadeniz’e, Rize Kalesi’ne ve kente hâkim panoromik manzara noktalarındandır. Kafe şeklinde hizmet veren çay bahçesi, mekânı sadece keyifli bir manzara seyri arayanların değil, hafif yiyecekler atıştırmak isteyenler içinde uygun bir seçenek haline getiriyor. Bölgede yetişen bitkilerin yanı sıra nemli iklime uyum sağlamış ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden getirilmiş ağaç ve çiçekler parkı cazibeli duruma getirmektedir.

Rize Kalesi (Merkez)

Kenti seyir için kent merkezindeki ideal noktalardan biridir. Düzgün plan arz etmeyen kale 150 metre yüksekliğinde doğal bir tepe üzerine kuruludur.

Kız Kalesi (Pazar)

Pazar ilçe merkezinin batısında küçük bir yarımada üzerine kuruludur. Kayalık bir zemin üzerinde bulunan kalenin ara ile bağlantısı kesilmiş durumdadır. Duvarlarındaki muntazam taş işçiliği dikkat çekicidir.

Zil Kale (Çamlıhemşin)

Bölgenin en dikkate değer eserlerinden biri olan kale, yıl içerisinde çok sayıda yerli ve yabancı misafir ağırlamaktadır. Kale 1. Derece Arkeolojik sit alanı içerisinde yer almaktadır. Fırtına Deresi’nin batı yamaçları üzerine kuruludur.

Çay Çarşısı (Merkez)

Çay'ın başkenti olarak tarif edilen Rize, bu kültürü Karadeniz Bölgesi ve şehir içinde yaşatabilme konusunda eksik kalmaktaydı. Bu eksikliğin giderilmesi amacıyla, yerel ürünlerin işlenerek satış yapılması ile misafirlerin uğrak noktalarından biri haline gelmiştir. Rize Çay Çarşısı yaklaşık 10 dönüm alanda kurulmuştur. En önemli yanı Bardak Kule veya Tea Glass Tower 7 kat, 30 m yükseklik ve 1453 m2 kapalı alandan oluşmaktadır. İçinde 18 koltuklu topraktan bardağa çayın serüvenini anlatan 13 D sinema yer almaktadır. Bardağın son katında 360 derece panoramik görüntü veren 280 m2‘lik bir seyir terası bulunmaktadır. Bardak kule özellikle geceleyin dış mekan aydınlatması ile özel günlerde yazılı hareketli görüntülerle Rize’nin tanıtımına katkı sağlayıp yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Haremtepe Çay Bahçesi (Çayeli)

Rize’nin marka değeri olan çay bahçeleri misafirler için önemli bir konuma sahiptir. Misafirler, hem çay biçme eylemini deneyimleyebilmek hem de yeşilliğin içerisinde harika fotoğraflar yakalayabilmek çay bahçesini ziyaret etmektedir.

Pileki Mağarası (İyidere)

Özel bir taştan yapılan pileki, Karadeniz'e özgü bir mutfak gereci olup yuvarlaktır ve içi boşaltılmış çanak şeklindedir. Bu özel taş, İyidere Çiftlikköy’deki Pileki Mağarası'ndan çıkartılıp işlenmektedir ve binlerce yıldır yapılan bu işlem sonucunda Pileki Mağarası oluşmuştur. Mağara, girişte iki geniş alan, ardında ise birçok tünelden meydana gelmektedir ve içinde kuyular ve göller bulunmaktadır. Mağara, ışıklandırması ve restorasyonu tamamlanarak turizme kazandırılmıştır.

Müzeler

Atatürk Evi Müzesi (Merkez), Etnografya Müzesi (Merkez) ve Ahmet Hamdi İshakoğlu Doğal Yaşam Müzesi (Çayeli)

Taş Kemer Köprüler

Çat Köprüsü, Şenyuva Köprüsü, Mikron Köprüsü ve Tunca Köprüsü bölgenin önemli taş kemer köprülerindendir.