Hotel Lazlakar | Kış Aktiviteleri

 

 

Lazlakar Hotel

KIŞ AKTİVİTELERİ

         

Heliski

2004 yılından itibaren, Avrupalı kayak tutkunları için Kaçkar Dağlarına turlar düzenlenmeye başlandı. Ayder Yaylasında konaklayan kayakçılar ve snowboardçular helikopterle Kaçkar Dağlarının sarp tepelerine ulaşıyor ve dağların eteklerine doğru serbest stilde iniş yapıyorlar. Yalnızca profesyonel kayakçılar tarafından yapılan bu spor, özel malzemeler ve tecrübe gerektiriyor. Her yıl Ocak-Nisan aylarında yapılan heliski Kaçkarların eteklerinde Ayder, İkizdere, Ovit ve diğer yüksek rakımlı bölgelerde kayak tutkunlarını buluşturmaktadır.

Lazboard (Petranboard)

Her yıl İkizdere ilçesindeki Petran Yaylası'nda düzenlenen şenlikte, yerli ve yabancı turistlerin mangal yakıp horon oynayarak karın tadını çıkartıp bazı vatandaşlar da naylon poşetlerle kaymaya çalıştı. Zorlu doğa koşulları nedeniyle yöre halkı tarafından "Petranboard" olarak adlandırılan üzme tahtası, 200-250 yıl önce yöre sakinleri tarafından dik yamaçlarda yoğun kar yağışının ardından ulaşım aracı olarak kullanılıyordu.

Ayder Kar Şenlikleri

2007 yılında Rize´nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder Yaylasında düzenlenmeye başlayan Ayder Kardan Adam Şenlikleri daha sonra adını ´Ayder Kar Şenlikleri´ olarak değişmiştir. 2 gün süren festival kapsamında; çeşitli yarışmalar, konserler, Dj performansları katılımcıları bekliyor. Ayrıca kardan adam yarışması, yeteneğine güvenenlerin hodri meydan dediği bir aktivite olarak festivalin gözdesidir.